POWAŻNE KONFLIKTY

Takie poważne kon­flikty towarzyszyły na przykład narodzinom Indii i Pakistanu w 1947 r., powstaniu niepodległej Ghany w 1957 r., Tunezji i Maroka w 1956 r. oraz niepodległości Gwinei w 1958 r. W wymienionych krajach walka narodowowyzwoleńcza prowadzo­na była na ogół za pomocą metod politycznych. Reakcją ze strony byłej metropolii była jednak dość często polityka prześladowań,
terroru i masowych aresztowań wobec działaczy niepodległościo­wych. Nierzadko towarzyszyły jej naciski polityczne i gospodarcze, próby szantażu, a czasami nawet krwawe zamieszki i demonstracje. W przedstawionych jednak uwarunkowaniach historycznych, po­lityczno-społecznych i gospodarczych te metody działania domi­nowały w procesie dekolonizacji.

Cześć jestem Jacek i moją wielką pasją jest podróżowanie, lubię odwiedzać rożne miejsca na świecie i poznawać nowych ludzi. Byłem już w wielu miejscach w Europie, w planach na najbliższy rok jest zwiedzenie Ameryki Południowej. Mam nadzieje, że moje wpisy przypadną Ci do gustu i zostaniesz moim czytelnikiem na dłużej.